Yoga Nedir?

BLUE2259 kopya.jpg

YOGA, bizi önce bedenimizle buluşturur, mevcut potansiyelimizi, limitlerimizi farkettirir. Kendimizle bağ kurmanın bir yoludur yoga.

Bu yol bedenimizi sevgiyle kabulde olmayı, şevkatle yaklaşmayı (şiddetsizliği) gerektirir.

Kararlılık ve sabır içinde yolun gerekliliklerine uymak mevcut potansiyelimizi her gün biraz daha geliştirir, daha esnek, daha formda ve daha güçlü bir bedendir kısa vadedeki armağan…

Bu yolda devam etmek, gerçek potansiyelimizi farketmek, limitsizliğe doğru gitmek demektir. Beden esnedikçe, bağ dokuları gevşedikçe beden&zihin&ruh bütünlüğünde hayata karşı hayali kurulan esnekliğe kavuşulur.

Hayata karşı kazanılan bu esneklik, akışta yani anda olmak, olanı kabul etmek ve izin vermektir.

Anda olmayı deneyimlediğimiz MEDİTASYON esnasında zihne düşen, yüzeye çıkan düşünceler karşısında yargıda bulunmadan izleyici kalabilmek, nefesle akıp gitmelerine izin vermek önemlidir.

Yoga sadece meditasyondan ibaret olmasa da meditasyon yoganın vazgeçilmezidir. Geçmişteki pişmanlıkları, suçlulukları ve özlemleri şimdiki ana taşımamak, geleceğe dair planlar, arzular ve hırslarla şimdiki anı kaçırmamaktır.

Meditasyon tek gerçeklik olan şimdiki anda, şu anda zihnen, ruhen ve bedenen mevcut olma hali, özle bağlantı kurma halidir. Anda ve akışta olmak, ana ve akışa teslim olabilmeyi gerektirir.