Wolfgang Schareck’in Uluslararası Nefes Federasyonu, IBF’in gazetesindeki yazısı

(Yazının orijinal İngilizce hali sayfanın altındadır.)

Anladığım kadarıyla nefesin gücünü keşfetmek konusunda size özel bir yaklaşımınız varmış. Bundan biraz bize söz eder misiniz.

 

Her ne kadar  yıllardır nefes ile ilgili çalışmalar yapıyor olsam da diaframın önemini ancak birkaç yıl önce keşfettim. Bu farkındalık beni daha derin araştırmalara sevk etti ve Aristotles zamanından beri diaframın  bir duygu kası olarak kabul edildiği bilgisine ulaştım. Bedende bulunan en büyük kaslardan biri olup, sadece nefes için kullanılmaktadır. Bilinçli olarak karın kaslarımızı içeri ve dışarı hareket ettirerek aktive edebiliriz aynı zamanda da spiritüel kas olarak da bahsedilmektedir.

 

Diaframımız sürüngen beyin ile iletişim halindedir. Otonom sinir sistemimizle bağlantı sağlamaktadır. Sempatik ve parasempatik sinir kolları, aynı zamanda Vagus sinir sistemi bağırsaklarımızdaki (ikinci beynimiz olarak da bilinir) enteric sinir sistemi ile de entegredir. Frenik sinir sistemi ile de önemli bir rol oynamaktadır.

 

Frenic sinir sistemi hakkında daha fazla konuşabilir miyiz.

 

İlginçtir ki; her ne kadar frenic sinir sistemi direk olarak kalp, ciğerler, diyafram, omurga ve beyin ile bağlantıda çok önemli bir rolü olmasına rağmen ne okuduğum birçok  kitapta,  ne harika işler başaran  sayılı nefes uzmanlarının atölye çalışmalarında veya onlarla sohbetlerimde bundan bahsedildiğine rastlayamadım.

 

Frenic sinir sisteminin işlevi nedir ?

 

Frenic sinir sistemi boyundan başlayan bir sinir olup (C3-C5) akciğerlerin ortasından ve kalbi geçerek diaframa ulaşır. Nefes için çok önemlidir zira diaframa motor görevi yaparak hem diaframdan sensor vazifesi görerek bilgi alışı ve verişi sağlar. Bir sağda bir de solda olmak üzere iki tane frenic siniri mevcuttur.

 

Frenic sinir sistemi  insan bedeninde esas olarak 4.cü boyun sinirinde olmasına rağmen 5. ve 3. boyun sinirlerinden de katılım alır.  Bu sinir sistemi hem boyun sinir ağlarından hemde sinir kollarından innervasyon alır.

 

Frenic sinirlerde hem motor hem sensor hemde sempatik sinir lifleri mevcuttur.

Bu sinirler  diaframa motor gücü sağlar aynı zamanda da orta tendonu uyarır. 

Göğüs kafesinde her bir frenic sinir mediastinal bölgeye plevra ve perikard sağlar.

Bağırsağın zekası hakkında bana daha fazla bilgi verebilir misin

 

Çok ilginçtir; Vagus sinir sisteminin bağırsaklarla ve beyinle olan bağlantısı ve stres üzerindeki etkileri hakkında birçok büyük çaplı araştırmalar mevcuttur.

 

Bağırsakların kendine özgü bir sinir sistemi ve zekası vardır. Kendi başına bağımsız olarak hareket edebilir ve ikinci beyin olarak işlev görürler. Bu zeka milyarlarca mikrop ve bakterilerin varoluştan beri bizimle olması, milyarlarca yıldır var olmaları,  dinazor ve buzul çağından beri varlıklarını sürdürmelerine karşın, insan beyninin bu bağlamda çok daha genç olup sadece birkaç yüzbin yıldır vardır.

 

Peki  bağırsakların zekası ile beyinin aklını nasıl bağlıyorsun ?

 

Bunu sadece karın kaslarını içeri ve dışarı hareket ettirerek yapıyorum. Zira bunu yapabiliyor olabilmem için bedenimin anatomik yapısının farkında olmam gerekir, bu durumda farkındalığımı  beynimden karın kısmına bağırsaklarıma yönlendiriyorum. Bağırsaklar beynin duygu ve hisleri depolandığı alandır.

 

Bilincimi bağırsak bölgesine taşıdığım zaman  enteric ve vagus sinir sistemi aracılığıyla bağırsaklardan taşınan  duygu ve hislere  sürüngen beyine ulaşmadan ve sempatik sinir sitemini (savaş veya kaç olarak da bilinir) aktive etmeden hemen yakalayabiliyor ve fakında olabiliyorum. Bu durumda bilinçli olarak diaframımı hareket ettirerek bu negatif duygu veya hisleri beynimi tetiklemeden önce dağıtmış  veya düzenlemiş oluyorum.

 

Bu bağlantıda diframın hangi bölümü rol almakta ?

Basitçe diaframı hareket ettirmek akciğerlerin genişleyip daralmalarına ve böylece daha fazla oksijen alarak daha fazla karbondioksit vermesine yardım ederken aynı zamanda da kalbin kana daha fazla oksijen taşırken kirli toksinleri de bedenden atmasına yarıyor.

 

Aynı zamanda bilincimi diaframımın altında tutarken, bağırsağımda depolanmış her türlü blokaj duygusal stresten de haberdar olabiliyorum ve dolayısıyla her an bilinçli olarak diaframımı hareket ettirerek bu duygu ve hisleri dengeliyor veya dağıtıyorum ve onların saf enerji olarak frenik sinir sistemi vasıtasıyla direk olarak kalbe taşınmasını sağlıyorum. Bu bilinçli farkındalık seviyesinde son noktadır diyebiliriz.

 

Bu kadar basit mi, o zaman neden birçok kişi stresle başedebilmek için bu kadar zorluklar yaşıyorlar?

 

Bilinç sadece beyine odaklı olduğu zaman, ki pek çoğumuzda pek çok zaman bu böyle, bağırsaklardan gelen her türlü duygu ve his direk olarak vagus sinir sistemi aracılığıyla beyine engellenemeden ulaşmış olacak. Bunu bir bilgisayarı yavaşlatan ve sonunda bozulmasına sebep olan virüslere benzetiyorum.

 

Aynı şekilde duygular ve hisler beyin foksiyonlarının yavaşlamasına sebep oluyor ve duygusal stres beynin virüsü haline geliyor.

 

Bunu biraz daha açıklar mısın?

 

Bağırsağımızdaki duygu bankasındaki duygu ve hisler açığa çıktıkları zaman ve bilinçli olarak onların farkında olmazsak, örnek olarak bir öfke, direk olarak sürüngen beynimize gider  sempatik sinir sistemimiz yani savaş veya kaç olarak cevap vermek üzere uyarılır. Bu sistem hayvanlarda çok iyi çalışmaktadır zira onlar ya savaşmayı ya da kaçmayı seçerler.

 

Biz insanlar halbuki kaçmak veya savaşmak yerine donma eğilimindeyizdir ve içsel duygu ve fiziksel gerilim yaratırız.

 

Her türlü nefes modellemeleri öncelikli olarak derin köklenmiş duygu ve/veya fiziksel acı ile uğraş verir.

 

Peki tam olarak senin metodun diğerlerine göre nasıl farklılık getirmekte?

 

İlk olarak her ne yapıyor olursam olayım gün boyu bağırsağımdan nefes alıyorum.

Bu benim iyi hissetmeme engel olacak her türlü geçmiş,  gelecek veya şimdi ile ilgili duygu ve hislerimin derhal farkında olmamı sağlıyor. Sonrasında basitçe karnımı hareket ettirerek karşı eyleme geçiyor bu duygu, düşünce  ve hisleri bilinçli diafram hareketlerimle dağıtıyor ve saf pozitif enerjiye dönüştürüyorum.

 

Şayet bunlar pozitif duygu veya düşüncelerse bağırsak nefesimle daha da genişleyerek yayılmalarına vesile oluyorum.

 

Bu pozitif enerjilerde ki bunlar sevgi enerjileri, sürüngen beyine gitmek yerine direk olarak frenik sinir sistemiyle kalbime gidiyor ve bütün bedenime kan ve sinir sistemi sayesinde dağılıyor ve bu da beni duygusal, mental ve fiziksel olarak iyi hissetmemi sağlıyor ve dengede tutuyor.

 

Bu şekilde nefes almanın genç yaşlı farketmeden yaşam kalitesini iyileştirdiğini, tamamen ücretsiz  bir şekilde ve sadece karın kaslarını içeri dışarı hareket ettirerek aktive edilebiliyor olmasının altını çizmek isterim.

 

Benim kişisel umudum, vizyonum ve amacım bu konsepti dünyaya yayabilmek ve hayatlarımızı berrak bir rüya kalitesinde yaşayabilmemizin  bilinçli alacağımız her bir nefes ile mümkün olduğu ve beynimizin zekası ile bağırsağımızın bilgeliğini birleştirmekten ibaret olduğu bilgisini öğretmektir.

Interview with Wolfgang Schareck by Dr. Wilfried Ehrmann at IBF Conference 2018

I understand you have a unique approach to connecting to the power of the breath. Could you please explain in some detail?

Although I have been studying breathing for many years, I discovered just a few years ago the importance of the diaphragm. This awareness took me on an exploration of information to realize that the diaphragm was recognized as an emotional muscle as early as the days of Aristotle. It is one of the largest muscles in the body, which is used strictly for breathing and can be activated consciously by moving the core muscles of the stomach in and out. Interestingly, it is also referred to by many as a Spiritual Muscle.

The diaphragm communicates with the reptilian part of the brain. It connects to the autonomous nervous system, the sympathetic and the parasympathetic branch, including the vagus nerve, which connects to the enteric nervous system of the gut, known as the second brain. It also plays a major role in the phrenic nervous system.

Tell me more about the phrenic nervous system.

I find it interesting that all the books I have read, all the people I have talked to, lectures and workshops I have attended including breathworkers who do beautiful work – the phrenic nervous system never seems to come up in discussion, even though it is of great importance in connecting directly with the heart, lungs, diaphragm, spine and brain.

What is the function of the phrenic system?

The phrenic nerve is a nerve that originates in the neck (C3-C5) and passes down between the lung and the heart to reach the diaphragm. It is important for breathing, as it passes motor information to the diaphragm and receives sensory information from it. There are two phrenic nerves, a left one and a right one.

The phrenic nerve originates mainly from the 4th cervical nerve, but also receives contributions from the 5th and 3rd cervical nerves (C3-C5) in humans. Thus the phrenic nerve receives innervation from parts of both the cervical plexus and the brachial plexus of nerves.

The phrenic nerves contain motor, sensory, and sympathetic nerve fibres. These nerves provide the only motor supply to the diaphragm as well as sensation to the central tendon. In the thorax, each phrenic nerve supplies the mediastinal pleura and pericardium.

So tell me more about the intelligence of the gut.

It is very interesting. There are and have been major studies exploring the connection of the vagus nervous system attached to the gut and to the brain and how it affects stress.

The gut has its own intelligence and nervous system; the enteric nervous system. It can function on its own and acts as a second brain. This intelligence consists of trillions of microbes and bacteria that have been with us since the beginning of time, millions of years ago having survived the dinosaurs and the ice age. In comparison, our human brain is relatively very young, only a couple of hundred thousand years old.

So how do you actually connect the Intelligence of the Gut with the Intelligence of the Brain?

I do this by simply moving the stomach muscles in and out. In order to be able to move my stomach muscles, I must be mindful of that part of my anatomy, as I move the awareness of my mind from my brain to the gut region of the body. It is in the gut where the brain stores all past emotional and feeling memories.

 By locating my mind in the gut region, I become immediately aware of any present or past feelings or emotions arising from the gut via the the enteric and vagus nervous system, BEFORE they reach the reptilian part of my brain to activate the sympathetic nervous system, known as the fight or flight response. I am able to accomplish this, by consciously moving my diaphragm to regulate or diffuse any negative emotion or feeling that might be triggered by the brain at any time.

What part does the diaphragm actually play in this connection?

The simple act of consciously moving the diaphragm allows the expansion or shortening of the lungs to take in more oxygen and expel more carbon dioxide to help the heart distribute rich oxygenated blood and take away pollutants throughout the whole body.

Also by having the awareness of my mind below my diaphragm, I am fully aware of any emotional stress or blockage originating from my gut and therefore am, at any time, able to activate my diaphragm consciously to balance or diffuse these feelings or emotions into pure energy directly into the heart via the phrenic nervous system. That is the ultimate in what is known as “mindfulness”.

If this is so simple, why do so many people have a hard time dealing with stress?

When the mind is solely focused in the brain, which is most of the time for most of the people, all feelings and emotions originating from the gut, will travel unimpeded directly via the vagus nervous system to the brain. This I compare to viruses slowing down a computer until it crashes.

Similarly, feelings and emotions slow down the brain’s function to think clearly, and emotional stress will become the brain’s virus.

Can you explain this more fully?

When feelings and emotions come out of the memory bank of the gut, without being recognized by the mind for example, a feeling of anger, it goes up to the reptilian part of the brain, connecting to the sympathetic nervous system which activates the fight-flight-response. This system works very well with animals, because they choose either to fight or flight.

We as humans, instead of fight or flight, normally tend to freeze, creating inner emotional and physical tension.

All breathing modalities deal primarily with deep rooted emotional and/or physical pain.

So how exactly does your method differ from all others?

First of all, I breathe ‘from my gut’ at all times during the day, no matter what I might be doing. This allows me to immediately become aware of any feeling or emotion, past, present or future that might be interfering with my well- being in the moment. I then simply move my belly to counteract these feelings or thoughts that I want to diffuse and change them by the conscious movement of the diaphragm  into a positive energy.

If they happen to be positive feelings or thoughts, I encourage them to expand further by also breathing into my gut.

This positive energy, which I also call loving energy, instead of first going to the reptilian part of my brain, goes directly into my heart via the phrenic nervous system and is distributed throughout my whole body via the blood and nervous systems, creating in me a balance of emotional, mental, physical and spiritual well-being.

Whenever I achieve this balance by connecting the wisdom of the gut with the intelligence of the brain, I have also balanced my ego, changing my brainwaves to a dream state of awareness and living life lucidly on a conscious level.

May I suggest that this form of breathing has the possibility to improve life quality for young and old alike, is totally free and is activated physically by simply moving the tummy/gut muscles in and out.

It is my hope, vision and intention to share this concept with the world at large, learning how to live our lives in a lucid state of mind, or as some would say, living our dreams with every conscious breath we take by connecting the wisdom of the gut with the intelligence of the brain.